MENÜ
2024. október 16.
Gál

Hány évesen keltünk ma?

senior.hu

Négy évet öregít rajtunk két rosszul átaludt éjszaka.

Mindnyájan tudjuk, hogy a jó alvás fontos, de talán nem is sejtjük, hogy mennyire. Egy új tanulmány arra világít rá, hogy még az is ettől függ, hogy hány évesnek érezzük magunkat.

Az alvás alapvető fontosságú az agy működéséhez és az általános jó közérzethez. A Stockholmi Egyetem kutatói elhatározták, hogy megvizsgálják, milyen alvási szokások segítenek az agy fiatalosságának megőrzésében.

A szakemberek 429 egyént vizsgáltak (18-70 év közöttieket), megkérdezve őket arról, hogy mennyi rossz éjszakájuk volt az elmúlt hónapban és milyen idősek érzik magukat. Kiderült, hogy minden egyes hánykolódós éjjel után 0,23 évvel érzik magukat öregebbnek a résztvevők.

 A tanulmány második részében a kutatók 186 résztvevőt (18 és 46 év közöttieket) arra kértek, hogy 2 egymást követő éjszakán mindössze 4 órát aludjanak, majd ezt követően 2 éjjelen 9 órát kellett szundikálniuk. Minden alkalommal meginterjúvolták őket, hogy milyen idősnek érzik magukat.

A résztvevők átlagosan 4,4 évvel érezték idősebbnek magukat, amikor az alvásmennyiségüket szűkre szabták. Érdekes, hogy a kor-érzet mennyire a kialvatlanságtól függött: nagyon kipihenten 4 évvel fiatalabbnak, nagyon fáradtan 6 évvel öregebbnek érezték magukat.

Mindez pedig azt jelenti, hogy a két szélső érték között akár 10 év is lehet. Aki pedig kipihentebb, aktívabban és motiváltabban áll a mindennapokhoz is. Ennyiért már megéri többet törődni az alvásunk minőségével igaz?