Tam_Bau
MENÜ
2024. árpilis 24.
György
Egyedül a senki földjén

Egyedül a senki földjén

spiegel.de • fotó: japantimes.co.jp

A fukusimai atomerőműnél történt szerencsétlenség totálisan ellehetetlenítette a japán gazdálkodót.

A tíz évvel ezelőtti fukusimai nukleáris baleset óta gazdasági megfontolásból semmi értelme nincs, hogy megtartsa húsmarha-állományát Masami Yoshizawa, ő mégis életben tartja az állatokat, így tiltakozva az atomenergia-biznisz ellen. A Spiegel mutatta be a magányos harcost.

A fukusimai atomerőműnél történt szerencsétlenség totálisan ellehetetlenítette a japán Masami Yoshizawát 2011-ben, hiszen gazdasága mindössze 14 kilométerre fekszik a nukleáris baleset helyszínétől, állatai sugárfertőzöttek lettek, a húsuk ennélfogva értékesíthetetlen. A katasztrófa után a kormány elrendelte, hogy minden érintett állatot le kell vágni, tetemüket pedig a többi radioaktív hulladékkal együtt eltemetni. Masami Yoshizawa azonban ezt megtagadta, és azóta is egyedül él a senki földjén az állatokkal. Sőt, nem is csak a sajátjaival, mert a terület evakuálása után végigjárta a területet, és a szomszédok által magára hagyott jószágot is magához vette, így összesen 233 szarvasmarhát gondoz.

„Szimpla politikai véleménynyilvánítás, így fejezem ki a reményemet, hogy egyszer majd eljön az atomenergia nélküli világ”, fogalmazott a gazdálkodó. „Nem a pénzről szól a dolog. Egyszerűen úgy gondolom, hogy nem hiábavaló a küzdelmünk, és igenis lesz értelme annak, ha az állataim hosszú életet élnek, és végig emlékeztetnek rá, hogy mi történt velük”
– mondja, és hogy mindennek nyomatékot adjon, havonta egyszer egyszemélyes tüntetést is tart egy autóplatóra erősített tehénmakett kíséretében az energetikai vállalat, a Tepco irodaháza előtt,

Az állatállomány fenntartása évente mintegy 74 ezer USA-dollárba kerül, javarészt adományokból finanszírozza. Kapott az államtól is kompenzációt, ám ezzel szemben vannak fenntartásai, mert úgy véli, hogy az állam a pénzosztással egyben le is kívánja rázni a rendszer ellen tüntetőket. Ő mindenesetre kitart, egyedül az állammal szemben, amely még mindig el kívánja távolítani a „zavaró” szarvasmarhákat. Ha kell, a következő tíz évet is kihúzza így, nyilatkozta a japán gazda a Spiegelnek.