Több mint ezer háziorvos és házi gyermekorvos hiányzik
Lélektani határt lépett át a napokban a magyar orvoshiány.
Felgyorsult az üresedés, az elmúlt két évben dupla annyi praxis lett gazdátlan, mint amennyi az előző négy évben volt.
Mi történt? 1005 alapellátó praxisban nincs orvos Magyarországon a legfrissebb július eleji adatok alapján, írta a Magyar Orvosi Kamara a Facebook-on.
Kontextus. Az orvosi kamara által közölt adatokat támasztja alá Központi Statisztikai Hivatal (KSH) évkönyvében található adatsor is, ami szerint tovább folytatódott a háziorvosok és a házi gyermekorvosok két és fél évtizede tartó létszámcsökkenése: 2023 végén együttesen 5604-en látták el a betegeket, 11 százalékkal kevesebben, mint 2015-ben, írja az Economx.
Részletek. Egy háziorvosra és egy házi gyermekorvosra 2023-ban átlagosan 1710 lakos jutott (144-gyel több, mint 2015-ben), jelentős területi különbségek mellett.
Az orvosok legjobban Pest vármegyében vannak leterhelve, ahol egy háziorvosra és egy házi gyermekorvosra együtt átlagosan 2083 páciens jutott, Baranyában volt a legkisebb leterheltség, ahol az alapellátó orvosoknak 1430 beteg volt a körzetükben.
A háziorvosok és a házi gyermekorvosok 2023-ban átlagosan 12,7 ezer esetet láttak el, ez egy alapellátásban napi 50 beteget jelentett. A vármegyék többségében egy háziorvosra 13–16 ezer fős, míg Budapesten 9 ezres betegforgalom jutott 2023-ban. A legnagyobb átlagos betegforgalmat Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyei háziorvosok bonyolították.