MENÜ
2025. május 23.
Dezső

Napelemekkel egészítik ki a szélfarmot

hvg.hu

Kritikus fázisához érkezett nemrég a holland partoktól mintegy 21 kilométerre lévő tengeri szélfarm fejlesztése.

Úttörő fejlesztést hajtanak végre a mérnökök a holland Hollands Kust Noord nevű szélfarmon, ám ehhez az Északi-tenger viharos körülményeivel is meg kell küzdeni.

Kritikus fázisához érkezett nemrég a holland partoktól mintegy 21 kilométerre lévő tengeri szélfarm fejlesztése. A szakemberek egy vázrendszert telepítettek a szélerőművekre, hogy azokra később napelemeket rögzítsenek. Ha elkészül, a Hollandse Kust Noord szélfarm éjjel-nappal képes lesz elektromos áramot küldeni a szárazföld felé – arról nem is beszélve, hogy ez lesz a világ első olyan fejlesztése, ahol a kétféle forrásból egyszerre lehet majd áramot termelni – írja az Interesting Engineering.

A beszámoló szerint a 2023 decembere óta működő Hollandse Kust Noord tengeri szélfarm 759 MW kapacitással büszkélkedhet, és évente legalább 3,3 TWh energiát termel. A szakemberek úgy számolnak, hogy ha befejeződik a projekt, akkor az akár meg is ötszörözheti az áramtermelést.

A szélerőműveknél azonban nem könnyű a napelemeket telepíteni, az Északi-tengerre ugyanis rendkívül nagy és erős hullámzás jellemző. Az Oceans of Energy nevű cég szerint korábban már sikerült kifejlesztenie azt a tengeri napelemes rendszert, amely legalább négy éven át bírta a hullámzást a régióban.

A szakemberek szerint épp a viharos hullámzás miatt van szükség arra, hogy nagyon erős és precíz alapokra épüljön a napelemfarm. Jeroen van Loon, a telepet üzemeltető Crosswind projektmenedzsere szerint a műszaki tervezés első osztályú volt, és a kivitelezés is professzionálisra sikerült.

Hogy pontosan mikor indulhat meg az együttes termelés, egyelőre nem tudni, de az biztos, hogy a telep rendkívül fontos lesz a zöldenergia előállításában a térségben.