Tam_Bau
MENÜ
2024. árpilis 24.
György
Leander: permetezzük teleltetés előtt?

Leander: permetezzük teleltetés előtt?

agroinform.hu

A hűvös elől telelőre húzódott levéltetvek kedvező hőmérsékleti körülmények között, hamar újabb generációkat nevelnek.

Bizony melegen ajánlott a lakásba, teleltető helyre történő áthelyezés előtt valamennyi virágot lekezelni. Ennek hiányában sok növény tönkre ment, elpusztult a tél folyamán.

Mi is történik valójában? Nyáron szabadba, teraszra kihelyezett szobai növényekre minden olyan kártevő rovar rátelepedhet, melyek ott élnek, bár más növényeken. Ezek a rovarok részben aktív mozgással, repüléssel változtatják helyüket, közülük számos légáramlással, széllel terjed. Elsősorban azok a rovarok veszélyesek, melyek kicsik, alig láthatók, rejtetten élnek, és egyedszámuk is kicsi. Általában ezek úgynevezett polifág károsítók, azaz „mindenevők”, szinte minden benn tartott növényt megfertőznek, megfertőzhetnek. Elég, ha csak egyik növényen van néhány egyed belőlük, az egyenletes szobai melegben gyorsan felszaporodnak és szétterjednek a virágokon.

Veszélyesek a pajzstetvek annak mindenfajtájuk. A hűvös elől telelőre húzódott levéltetvek, melyek számukra kedvező hőmérsékleti körülmények között, hamar újabb levéltetű generációkat nevelnek, és szétterjednek a többi növény hajtásvégi zsenge leveleire is. Alattomosan szaporodnak fel a liszteskék (molytetvek) a levelek hátoldalán, ezért csak későn észlelik.

Tripszek

Kevesen ismerik fel, bár kártételével gyakran lehet találkozni, a tripszeket. A felsorolt kártevők mind rovarok, így bármelyik rovarölő szer hatásos ellenük. Sok gondot okoznak a rejtetten élő takácsatkák, melyek felszaporodásának a száraz, meleg szobai levegő kedvez. Atkák ellen a rovarölő szerek nem hatásosak, védekezni ellenük csak speciális atkaölő szerrel lehet, bármelyik alkalmazható. A rovarölő és atkaölő szerek szobában, zárt térben nem használhatók, ezért ajánlott még a lakásba betelepítés előtt a szabadban egységesen lepermetezni teleltetés előtt valamennyi növényt.

A felsorolt kártevők még az alacsonyabb hőmérsékletű teleltetés helyén (pince, garázs) is fel tudnak szaporodni, érdemes 2-3 hetente alaposan átnézni leveleiket és keresni az esetleges kártevőket. A fűtött helyen nevelt virágaink közé érdemes színcsapdákat kihelyezni: a sárga ragacsos csapda a levéltetveket, liszteskéket és minden repülő rovart magához vonz és már az előtt jelzi nagyobb számú jelenlétüket, hogy kezelhetetlenné válna a helyzet. A tripszeket pedig a kék színű csapdák jelzik.

Figyelni kell az újonnan lakásba kerülő virágok lombját is, az új növényekkel behurcolhatunk kártevőket. Ezért soha ne helyezzük azokat a régi virágainkhoz, hanem 2-3 hétre tegyük „karanténba” egy másik helyiségbe, mialatt alaposan figyeljük a lomb állapotát.

Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus