Tam_Bau
MENÜ
2025. május 12.
Pongrác
Mesterséges intelligenciával tervezett élő faépületeket egy indiai építész

Mesterséges intelligenciával tervezett élő faépületeket egy indiai építész

player.hu / Ujlaky István

Hyperion fákból készült a természettel totálisan egybeolvadó lakóház-sorozat.

Valószerűtlen jövőt tervezett a Midjourney nevű MI-eszközzel Manas Bhatia építész: lakótoronnyá változtatta a világ legnagyobb fáit, a Hyperion fákat. A Symbiotic Architecture projekt neve arra utal, hogy az „épület” lélegzik és növekszik, teljes a szimbiózis vele.

Nem lenne jobb ahelyett, hogy légkondicionált beton- és üvegdobozokban lakunk, amelyeket otthonnak nevezünk? – teszi fel a filozófikus kérdést az indiai építész.
Bhatia is tudja, hogy ez csak fantázia, illetve az esetében egy eszköz, amellyel természet és építészet kapcsolatát vizsgálja, azt, hogy hogyan jelennek meg a természetben a minták, hogyan alakulnak ki hálózatok a lakhelyekből, hogyan viselkednek a növények a természeti ingerek hatására.


Utópia vagy sem, az építész egy alternatív jövőn gondolkodik, ahol az épületek nem betonból vagy acélból készült gépek, hanem élnek, képesek növekedni, amivel megfelelnek a folyamatosan növekvő lakásigényeknek is.

Bhatia a szövegből képeket előállító Midjourney szoftverrel kísérletezett, ahová olyan szavakat táplált be, mint „óriás”, „üreges”, „fa”, „lépcső”, „homlokzat” és „növények”. Ezután egy hosszas iteratív folyamat során módosítgatta a kívánt eredményt, hogy az ő elképzeléseinek is megfeleljen, így jutott el a természettel totálisan egybeolvadó, szürreális lakóház-sorozathoz.

„Mindig is lenyűgözött, ahogyan a kis rovarok létrehozzák lakhelyüket a természetben – magyarázta. – A hangyák például bonyolult hálózatokat alakítanak ki a talajban. Ha az ember képes lenne olyan épületeket létrehozni, amelyek úgy nőnek és lélegeznek, mint a növények, csodálatos világban élhetnénk.”

https://player.hu/eletmod/mesterseges-intelligencia-epulet