A kritikus szintet közelíti Paksnál a Duna hőmérséklete
A Duna hőmérséklete, a Paksi Atomerőmű vízre gyakorolt hatása évről évre aktuális téma.
– A Duna hőmérséklete Paksnál 26-27 fok között mozog, az atomerőmű alatti szakaszon pedig közelíti a 30 fokot. „Csak azért nem érte még el, mert karbantartás miatt le van állítva a 4-es reaktor, így kevesebb hővel terheli az erőmű a Dunát. Várhatóan július 10-én indítják újra a reaktort, két hét múlva pedig az 1-es blokkot fogják leállítani, ugyancsak karbantartásra. A köztes időben lehet kritikus a helyzet” – fogalmazott a Magyar Hangnak Perger András, az Energiaklub környezetmérnök szakértője, aki hosszú évek óta foglalkozik az erőmű vízre gyakorolt hatásaival.
A Duna hőmérséklete, a Paksi Atomerőmű vízre gyakorolt hatása évről évre aktuális téma, leginkább a nyári hónapokban, mert ilyenkor melegszik a víz, miközben csökken a szintje. Az erőmű a Duna vizét használja reaktorai hűtésére, amelyet környezetvédelmi előírások szabályoznak. A hűtési során a Dunából kiemelt víz felmelegszik, a visszavezetett víz pedig az előírások szerint nem melegítheti fel a Dunát 30 foknál melegebbre, amit a kibocsátási ponttól 500 méterre kell ellenőrizni. Amennyiben a víz hőmérséklete elérte vagy meghaladta ezt az értéket, az erőmű teljesítményét csökkenteni kellett a környezet védelme érdekében. Perger András azonban felhívta rá a figyelmet, hogy a tavaly létrehozott Fenntartható Atomnergiáért Tanácsadó Testület idén májusban született ajánlása szerint az eddigi 30 fok helyett, bizonyos feltételek mellett, 32 fokos Duna vizet is megengedhet Lantos Csaba energiaügyi miniszter, egy évben összesen 15 napig. Ezért is érdekes, hogy a nyári kánikulában, várhatóan alacsony vízállás mellett éppen két hétig fog egyszerre működni mindegyik blokk. A fő kérdés az, hogy vajon ez az engedmény elegendő-e ahhoz, hogy kezelni tudják a meleg víz problémáját.
A helyzetet tovább bonyolítja, hogy a klímaváltozás hatásai egyre erősebben jelentkeznek. Az utóbbi évtizedekben a Duna vízszintje egyre alacsonyabbra, hőmérséklete pedig egyre magasabbra emelkedett. A vízhozam folyamatosan csökken, és a nyári hónapok hőmérséklete is egyre inkább extrém értékeket mutat. A 2018-tól kezdődő időszakokban a víz hőmérséklete rendszeresen meghaladta a kritikus szintet, és a jelenlegi helyzet alapján elmondható, hogy ha a négyes blokk most újraindulna, akkor a víz hőmérséklete a 30 fokot elérheti, vagy akár meg is haladhatja azt. Ekkor azonban már arra lenne szükség, hogy visszafogják a termelést, hogy ne lépjék túl a környezetvédelmi előírásokat.
Perger András a környezeti hatásokkal kapcsolatosan hangsúlyozta, bár ő maga nem ökológus, de az biztos, hogy a hőmérséklet-emelkedés hatása az élővilágra nem kedvező, ezért is állapít meg határértéket a jogszabály. Ennek meghaladása biztosan tovább rontja az életfeltételeket az ennél alacsonyabb hőmérséklethez szokott élővilág számára. A szakember kifogásolja, hogy a tanácsadó testületben a híradások szerint az (atom)energetikával foglalkozó szakemberek mellett egyetlen, a Duna élővilágával foglalkozó biológus, ökológus sem kapott helyet, ugyanakkor reméli, hogy kutatásokat fognak végezni a pontos hatások megállapítása érdekében, amennyiben engedélyt kap az atomerőmű, hogy meghaladja a határértéket, és 30 fokos hőmérsékletnél jobban felmelegítse a Dunát.
Perger András arra figyelmeztet, hogy a klímaváltozás és az ebből adódó vízhiányos időszakok már nemcsak a Paksi Atomerőmű működését befolyásolják, hanem a teljes energetikai rendszert is. Az erőmű folyamatos működéséhez szükséges vízhűtés fenntartása egyre nagyobb kihívást jelent. Mivel ez egybeesik azzal az időszakkal, amikor a hőhullámok idején megnövekszik az energiaigény a légkondicionálók használata miatt, a probléma várhatóan növekedni fog. Ezért szerinte jobb megoldást kellene találni a problémára, mint ami a környezeti határértékek átlépésével jár; ilyen lehet például az épületek szigetelésének javítása, illetve a napközben napenergiával megtermelt, és olcsón exportált villamos energia tárolása, amit így az esti csúcsidőszakban lehetne felhasználni.