Tam_Bau
MENÜ
2024. árpilis 25.
Márk
A háború lehetséges gazdasági következményei

A háború lehetséges gazdasági következményei

storeinsider.hu

A kisebb üzletek lehetnek a drágulás igazi vesztesei.

Az Ukrajna ellen irányuló orosz agressziónak számos súlyos gazdasági következménye lehet itthon is: az infláció még meredekebb emelkedésétől, az alpanyag - és termékhiányig. 

A fegyveres konfliktusok során, jó eséllyel tovább nőnek az árak, így valószínűleg most is meredekekebb lesz az egyébként is elszállt élelmiszer-áremelkedés.

Az orosz invázió megindulásával a tőzsdéken tovább emelkedtek az olaj- és gázárak, valamint tovább nőhet a búza és a kukorica ára is.

Oroszország számos fontos ipari nyersanyag beszállítója, melyek nehezen pótolhatók (a legfontosabbak: palládium, nikkel, alumínium, titán, kálisó) melyek az autó - és repülőgépgyártástól a műtrágyáig számos szektorban nehezíthetik a gyártást az ellátás akadozása miatt. Persze az utóbbi jelenthet Magyarországnak problémát: a kálisó és a foszfátkő a műtrágyagyártás alapelemei, így ezek exportjának kimaradása, vagy drágább szállítása további élelmiszer árdárgulást eredményezhet.

Ugyanakkor Oroszország és Ukrajna adja együtt a globális búza export közel 30 százalékát. Ukrajna egyedül évente 30 millió tonna kenyérgabonát termel: a FAO statisztikája szerint globálisan a 7. búzatermelő. Oroszország pedig a harmadik a sorban, évi 75 millió tonnával. (Kukoricatermelésben Ukrajna az ötödik, Oroszország a tizedik.)

A mostani helyzet, így globálisan számos gabona ellátási láncában okozhat problémát. Bár Magyarország önellátó ezen a téren, ha a nemzetközi piacokon hiány alakul ki, akkor az itthoni termés is exportra mehet. A hús árában is visszaköszönne, ha többet kellene a takarmányokért fizetni.

A kis boltok lehetnek a nagy vesztesek

Már a múlt év végén is lehetett fokozatos áremelkedést tapasztalni bizonyos termékek esetében, azonban idén alapvetően az a ritkább, ami nem drágult. Növekszik a gyártók költsége, a beszállítók szinte mindegyike kénytelen volt béreket emelni, az energiaárak elszálltak, ráadásul a legtöbb szektorban akadozik az ellátási lánc, ami szintén többletköltséghez, emellett pedig szállítási késedelemhez vezet.

Sajnos a február 24-i eseményeknek, az orosz-ukrán háborúnak még annyira sem láthatjuk a következményeit, mint eddig bárminek. „Ami biztos, hogy az inflációt tovább tolja felfelé, ahogy a banki kamatokat, az energia árakat, üzemanyag árakat és minden egyéb, vállalkozásokat terhelő költséget” – mutatott rá Jánvári András, a Multi-vitamin.hu ügyvezető igazgatója, e-kereskedelmi szakértő.

Vannak nagyobb cégek, melyek pont a túl nagymértékű drágulást nem akarták egy lépcsőben meglépni, idővel mégis meg kell majd lépniük. A legnagyobb vesztesei a drágulásnak azonban a kicsi boltok lesznek, amelyek nem rendelkeznek nagy készlettel, így azonnal érvényesíteniük kell a vásárlók felé az áremelést. „Gondoljunk példaként egy olyan üzletre, ahol 2 millió Ft a havi forgalom, de a bérköltség drágult 20 ezer Ft-tal (járulékokkal együtt 40 ezer Ft-tal, egy alkalmazott esetén), emellett a rezsi, a könyvelési és minden további költsége is drágul még ugyanennyivel, akkor 80 ezer Ft-tal többet kell kitermelnie. Ez a havi bevételének 4%-át teszi ki, amit, ha nem épít bele egyből pluszban az áraiba, akkor rosszabbul fog kijönni a hónap végén, mint eddig” – mutatott rá a Multi-vitamin.hu ügyvezetője.

Jánvári András szerint a tisztítószerek és más olyan jellegű termékek fognak jelentősen drágulni a következő időszakban, amelyek aránylag olcsók, de nagy súllyal rendelkeznek.