MENÜ
2025. július 25.
Kristóf, Jakab

Wifijelek és biometrikus azonosítás

telex.hu/Bolcsó Dániel

Az emberek követhetők az alapján, hogyan blokkolja a testük a wifijeleket.

Olaszországi kutatók kidolgoztak egy módszert, amellyel az emberekről biometrikus azonosító hozható létre az alapján, hogyan zavarja a testük a wifijelek terjedését. Állításuk szerint ez a mintázat kellően egyedi ahhoz, hogy minden helyszínen, ahol vannak wifijelek, azonosítani lehessen az embereket, így a módszer alkalmas lehet arra, hogy kövessen valakit, ahogy hálózatról hálózatra halad – írja a Register.

Az alanyok újraazonosítása a hagyományos videós megfigyelésben is kulcskérdés, de kihívást jelenthet, mert a megfigyelőnek olyasmikre kell hagyatkoznia, mint a külső megjelenés vagy a ruházat, azonban erre nincs mindig lehetőség, és olyan tényezők is befolyásolhatják, mint a fényviszonyok. A római La Sapienza Egyetem kutatói szerint a wifijeles módszerük ennél megbízhatóbb, mert se a fénytől nem függ, se a falak és más fizikai akadályok nem állják útját, és adatvédelmi szempontból is szerencsésebb, mint a videó.

A kutatók preprint, azaz még szakmai lektorálás előtt álló tanulmánya ezt a módszert a wifi és az angol who? (ki?) összevonásával WhoFinak nevezték el (bár, mint a Register megjegyzi, ilyen néven már létezik egy cég). Szerencsére a dolog magyarul is működik, úgyhogy ha a módszer elterjedne, nyugodtan hívhatjuk majd kifinek.

„Az alapvető felismerés az, hogy ahogy a wifijel terjed a környezetben, a hullám formáját megváltoztatja az útvonalán lévő tárgyak és emberek jelenléte és fizikai jellemzői. Ezek a változások, amelyek csatornaállapot-információ (CSI) formájában rögzülnek, gazdag biometrikus információt tartalmaznak” – írják a tanulmányban.

2020-ban is felmerült már hasonló ötlet, azt a kidolgozói EyeFi névre keresztelték, állításuk szerint nagyjából 75 százalékban volt pontos a módszer. A WhoFi mögött álló kutatók szerint az ő módszerük 95,5 százalékos pontosságú.