MENÜ
2024. árpilis 25.
Márk
Napelem gomba, bogárszedő robot és inkluzív társasjáték pályázatát is díjazták a MOME-n

Napelem gomba, bogárszedő robot és inkluzív társasjáték pályázatát is díjazták a MOME-n

mome.hu

“A pályázat eredménye messze felülmúlta az előzetes várakozásainkat."

Komplex, progresszív, innovatív és vizuálisan is lenyűgöző terveket mutattak be a döntős csapatok a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem tizenéves korosztálynak kiírt, Ugrás a jövőbe! című kreatív pályázatán. Az összkép alapján a jelen tinédzserei tisztán látják az előttük álló kihívásokat, és proaktívan készülnek rá.
A Moholy-Nagy Művészeti Egyetem (MOME) 2022-ben is meghirdette a tavalyi, nagy sikerű kreatív pályázatát a 7-10. osztályos korosztály számára, arra biztatva őket, hogy alakítsanak 2-5 fős csapatokat, képzeljék el, milyen lesz a jövő, és tervezzenek együtt tárgyat, tevékenységeket, szolgáltatásokat.

Az előzsűri május végén kiválasztotta a 10 továbbjutó csapatot, akik MOME-mentorok - a Doktori Iskolába járó kutatók, tervezők, teoretikusok, valamint BA és MA tervezőszakos hallgatók - iránymutatásával június során továbbfejlesztették terveiket. A verseny az ötfős szakmai zsűri döntésével ért véget július 2-án, amikor a MOME Auditóriumában megrendezett záróeseményen kihirdették a nyertes pályázatokat.

A pályamunkákat neves szakmai zsűri bírálta el. Koós Pál, a zsűri elnöke a versenyt értékelve elmondta: “A pályázat eredménye messze felülmúlta az előzetes várakozásainkat. Példaértékű, inspiráló közös munkáról és gondolkodásról tettek tanúbizonyságot a csapatok és a mentorok: lehet számítani a fiatalokra a jövő tervezésében!”

Az első helyezést a győri Fawaris csapat érte el. Ők egy napelem gomba tervével pályáztak, mely a városi köztereken, buszmegállókban a megújuló energia termelése mellett esővízgyűjtő, párásító, árnyékoló és légtisztító funkciót is ellát. Tervüknek köszönhetően 2042-re a zajszennyezés és a szén-dioxid kibocsátás jócskán csökkenhet, a városlakók mentális egészsége javul, továbbá új munkahelyek jönnek létre.

Bényei Judit zsűritag így méltatta az első helyezettet:„A zsűri a Fawaris csapatot választotta egyöntetűen nyertesként. Már a problémafelvetés társadalmi fontossága is kiemelkedő, az alternatív energiaforrások elterjedése egyre szükségszerűbb. A projekt nagyon sokat fejlődött az elmúlt hetekben, komoly kutatás történt. Az eredetileg is érdekes projekt sok fontos és megvalósítható funkcióval bővült.”

A második helyezett a Future Perfect csapat lett, akik BÜG bogár névvel mesterséges intelligenciával működő robotokat terveztek. A bogár formájú robotok feladata olyan kártékony vagy invazív rovarok összegyűjtése, mint például a krumplibogár, továbbá a kerti ökoszisztémák megfigyelése és koordinálása.

Hollósi Jázmin zsűritag indoklásként elmondta: „Olyan innovatív ötletet valósítottak meg, amilyen még nem volt, és valóban a jövőbe ugorva, magas színvonalon kivitelezték a 3D modelleket is.”

Harmadik helyezést ért el a Wetess csapat inkluzív és kooperatív társasjáték fejlesztése, amelynek alapfogalmai az elfogadás és a klímaválság. A játékosok egy várost védenek meg közösen a természeti katasztrófáktól. A játék az interaktív tábla és az intelligens kiegészítők révén segíti a fogyatékossággal élők, elsősorban a látássérültek részvételét.

Lāsma Ivaska, a MOME Innovációs Központ lettországi igazgatója, zsűritag így összegzett: „Nagyon tetszett, hogy egy manapság kevésbé feldolgozott problémára, a fogyatékossággal élők kihívásaira fókuszált a csapat. Az is szimpatikus a koncepcióban, hogy ez egy valódi és felhasználóbarát megoldás, amely akár az otthonokban is használható, barátokkal együtt.”

A zsűri különdíját a Raven csapat kapta. A közlekedésben is kritikussá váló energiaválságra kínál megoldást egy olyan, teljes egészében környezetbarát autó formájában, mely a beáramló menetszélből, propellerek segítségével nyeri az energiát.

Koós Pál zsűrielnök szerint „Ennél a projektnél azt láttuk, hogy a téma és csapattagok motiváltsága egy különdíjat ér. Nem is kérdés, hogy különdíjként a nagy hagyománnyal rendelkező MOME járműtervezési labor új színhelye, a Mobility Design Lab oktatóival biztosítunk konzultációs lehetőséget.”