MENÜ
2025. július 4.
Ulrik
Európa-szerte dübörög az erkélynapelem

Európa-szerte dübörög az erkélynapelem

greenfo.hu/Forrás: portfolio.hu/depositphoto.com

Magyarország azon két ország közé tartozik, ahol jelenleg tiltott a használata.

Belgium után hamarosan az Egyesült Királyságban is legalizálhatják a konnektorba dugható (plug-in) napelemeket. A kisméretű energiatermelő rendszerek egyre népszerűbbek, pl. évek óta elérhetőek a diszkontláncokban, sőt már energiatárolóval kiegészített változatok is vannak. Bár az EU tagállamainak többségében legálisan telepíthetőek az erkélynapelemek, Magyarország azon két ország közé tartozik, ahol jelenleg tiltott a használata.

Az itthon erkélynapelemként ismert, jelenleg szintén tiltott energiatároló eszközök népszerűsége Európa-szerte növekszik a háztartások körében egyszerű telepíthetőségük, alacsony áruk és az általuk elérhető költségmegtakarításnak köszönhetően. Az erkélynapelemek akár a háztartás éves áramigényének 25%-át is fedezhetik, és a legtöbb országban a háztartásoknak mindössze bejelentési/regisztrációs kötelezettségük van a használatukhoz fűződően.

A belga háztartások idén április közepétől használhatnak plug-in napelemeket és akkumulátoros energiatárolókat, amelyek vonzerejét jelentősen növeli, hogy társasházakban és albérletekben is alkalmazhatóak, ahol a nagyobb, drágább, tetőre telepíthető rendszerek létesítése körülményesebb. A brit kormány pedig június végén jelentette be, hogy a naperőmű kapacitás 2030-ig történő megháromszorozása érdekében idén biztonsági tanulmányt végez azzal a céllal, hogy az ország a következő években kiaknázhassa a plug-in napelemes rendszerek által kínált lehetőségeket.

Az általában egy vagy két, de legfeljebb öt napelemből álló, a földelt otthoni konnektorba csatlakoztatható, 400-2000 watt (W) csúcsteljesítményű mini napelemes rendszerek könnyen telepíthetőek erkélyekre, kertekben, falakra, tetőre, fészerekre vagy teraszokra. Az ezek által megtermelt villamos energiát általában közvetlenül a háztartási készülékek fogyasztják el, de bizonyos esetekben többlettermelésként visszatáplálják a hálózatba a villanyórán keresztül. A mini napelemes rendszerek jellemzően a háztartás villamosenergia-alapterhelését, vagyis az olyan, folyamatosan működő elektromos berendezések fogyasztását képesek fedezni a nap folyamán, beleértve a hűtőszekrényeket vagy wifi routereket, a csúcsidőszakokban pedig más készülékekét is.

Az erkélynapelemek használata meredeken emelkedik Európában. A legnagyobb piac Németország: a regisztrált plug-in napelemes rendszerek száma júniusban elérte az 1 milliót, és csak 2025 első négy hónapjában 135 ezerrel nőtt a számuk. Ugyanakkor becslések szerint akár 4 millió ilyen napelemes rendszer is működhet Németországban, amelyek közül sok még mindig nincs regisztrálva, noha a német kormány az elmúlt években jelentősen egyszerűsítette a mini napelemes eszközök regisztrációját.

Az erkélynapelemek ellen szólhatnak a biztonsággal, hatékonysággal és minőséggel összefüggő aggályok, illetve a villamosenergia-hálózatra gyakorolt hatások, ezzel együtt a kormányok egyre inkább megengedő módon állnak az ilyen rendszerekhez.

Az alapvető biztonsági követelmények meghatározása céljából Németországban napirenden van a hálózatra csatlakoztatható napelemes rendszerek új termékszabványának bevezetése is a gyártók, beszállítók és terméktesztek számára, ami 2025 végére várható.

Miközben más európai országok is új szabályozásokat dolgoznak ki a plug-in napelemes rendszerek legalizálása és szabványosítása érdekében, addig európai uniós szintű egységes szabályozás még nem létezik ezekre a rendszerekre, ami eltérő szabályokhoz vezet a különböző országokban. A termékek évek óta elérhetők a diszkontláncok kínálatában, a közelmúltban pedig az IKEA is elkezdte az akkumulátoros energiatárolóval integrált mini napelemes rendszerek forgalmazását Németországban, emellett webáruházakban is megrendelhetőek.

Az erkélynapelemek térnyerésével párhuzamosan az ezekhez készült kisméretű akkumulátoros energiatároló megoldások (1-5 kilowattóra) is terjedőben vannak Európában. Németországban a kisméretű, 2 kWh alatti kapacitású akkumulátoros rendszerek száma 2023 és 2024 között 24-szeresére nőtt a SolarPower Europe jelentése szerint.

A plug-in rendszerek ára a napelemek gyors és általános csökkenésének köszönhetően szintén jelentősen mérséklődött az elmúlt időszakban. A legkisebb, egy napelemmel rendelkező, körülbelül 400 W-os készletek ára korábban 300-500 euró körül mozgott, jelenleg azonban már mintegy 200 euróért megvásárolható. Az akkumulátorral is ellátott készletek ára ennél jóval magasabb, és az 1500-3000 eurót is megközelítheti, de utóbbiak már az öt napelemből álló rendszereket is képesek kiszolgálni.

A plug-in napelemes rendszerek használata az EU 27 tagállama közül már csak Magyarországon és Svédországban illegális.

A magyarországi áramszolgáltatók korábban sem engedélyezik a legfeljebb 0,8 kW-os teljesítményű fotovoltaikus berendezéseket, de 2025. január elsejétől a kormány kifejezetten be is tiltotta az erkélynapelemek telepítését a társadalmi egyeztetési határidő után pár órával jogszabályba ültetve a tiltást.

A lépésre azt követően került sor, hogy az uniós forrásokért a magyar helyreállítási programban (RRF) a kormány vállalata, hogy megszünteti az erkélynapelemek hazai alkalmazásának szabályozási korlátozását. Az Európai Bizottság által 2023 novemberében jóváhagyott, az Európai Tanács által decemberben elfogadott, a REPowerEU fejezettel kiegészített helyreállítási tervben (HET) szereplő tervezett intézkedés – az európai gyakorlatnak megfelelően – mindössze bejelentési/regisztrációs kötelezettséget írt volna elő az ügyfél számára a legfeljebb 0,8 kW-os fotovoltaikus berendezések telepítése előtt – írta a portfolio.