MENÜ
2025. július 12.
Izabella, Dalma

Zsebre tett szeizmográf

otthonlap.hu

Az okostelefonunk lehet az első védelmi vonalunk egy földrengés ellen.

A mobiltelefonunk nemcsak üzeneteket fogad vagy képeket készít, hanem akár egy életmentő eszköz is lehet. A Google Android rendszerébe épített földrengés-érzékelő funkció pontosan ezt ígéri: előbb figyelmeztet, mint hogy éreznénk a rengést. De hogyan működik ez? És vajon nálunk, Magyarországon is van értelme bekapcsolni?

Hogyan lesz egy mobilból földrengés-jelző?
A legtöbb Androidos telefon beépített gyorsulásmérő szenzort használ, amely érzékeli a hirtelen mozgásokat. Ha egy készülék földmozgást észlel, adatokat küld a Google szervereire, ahol más telefonok visszajelzései alapján az algoritmus eldönti, hogy földrengés történt-e. Ha igen, azonnali riasztást küld a közelben tartózkodó felhasználóknak – néhány másodperccel a rengés előtt. Ez elég lehet arra, hogy kilépjünk a liftből, elmozduljunk egy veszélyes helyről vagy óvjuk gyermekeinket.

Már nálunk is működik – csak kevesen tudnak róla
A Google 2023 májusában aktiválta a földrengésriasztó rendszert Magyarországon is. A szolgáltatás automatikusan működik minden Android 5.0 vagy újabb verziójú operációs rendszerrel rendelkező mobilon, amennyiben a helymeghatározás és a vészhelyzeti riasztások engedélyezve vannak. Tehát igen: ha van egy friss Androidos mobilunk, mi is benne vagyunk ebben a globális, valós idejű földrengésfigyelő hálózatban.

Milyen földrengések jellemzők Magyarországra?
Hazánk nem tartozik a világ földrengésveszélyes területei közé, de időnként itt is előfordulnak kisebb rengések. Az elmúlt évek legnagyobb hazai földrengése 2020 decemberében volt, amikor a horvátországi Petrinja környékén kipattant rengést Budapesten is érezni lehetett.

A Magyar Tudományos Akadémia szeizmológiai obszervatóriuma szerint évente 100–120 kisebb földmozgást regisztrálnak az ország területén, ezek többsége gyenge, lakossági károkat ritkán okoz. A legaktívabb szeizmikus zónák a Balaton-felvidék, Komárom és Mór térsége.

Mire jó egy néhány másodperces előny?
Sokan kérdezik: mit érünk pár másodperccel? A válasz: nagyon is sokat. Ez az idő elég lehet arra, hogy elzájuk a gázt, elhagyjuk a veszélyes részeket, lefeküdjünk a földre, vagy csak figyelmeztessük a környezetünket. Egy kisgyerekes családban vagy egy tömött irodában ennyi is életmentő lehet.

Így aktiválhatjuk a földrengésriasztást a mobilodon
Lépjünk be a telefon Beállítások menüjébe.
Keressük meg a „Biztonság és vészhelyzet” vagy „Helymeghatározás” menüpontot.
Kapcsoljuk be a „Földrengésriasztások” funkciót.
Az opció neve és helye gyártótól függően eltérhet, de a Google hivatalos útmutatójában részletes segítséget nyújt.

Egy közösségi technológia, ami csendben dolgozik
Ez a rendszer nem a jövő, hanem a jelen. Az okostelefonunk lehet az első védelmi vonalunk egy földrengés ellen. Csendben gyűjti az adatokat, figyel, jelez, és talán egyszer épp ez menti meg az életünket.

Használjuk okosan – még akkor is, ha a rengés esélye kicsi. Mert amikor megtörténik, akkor már csak az számít, hogy felkészültünk-e rá.