Műanyaghulladékból készít gyógyszert egy baktérium
A műanyaghulladék az egyik legsúlyosabb globális környezeti probléma.
Világszerte évente több mint 50 millió tonna PET-palackot gyártanak, amelynek jelentős része egyetlen használat után a szemétbe kerül.
Egy új, a Nature Chemistry folyóiratban publikált kutatás azonban olyan új módszert mutat be, amely lehetővé teszi, hogy ezekből az eldobott palackokból ne csak értékes anyagok készüljenek, hanem egyenesen gyógyszer is, mégpedig élő baktériumok segítségével – olvasható a National Geographic publikációjában.
Ezúttal is az Escherichia coli nevű baktérium szolgált segítségül a kutatóknak. E baktérium igen régóta készít különféle molekulákat, így például vitaminokat, de rengeteg hétköznapi, ám nélkülözhetetlen hatóanyagot is. Ilyen például a humán inzulin vagy a növekedési hormon, de vírusos betegségek vagy daganatok elleni egyes szereket is előállít sok más mellett az Escherichia coli.
Az új módszerrel a baktériumot a PET-palackok bomlástermékével táplálják, amely ettől kezd el növekedni. Tehát a műanyag a baktérium tápláléka, amely a megfelelő biotechnológiai módszer révén ennek hatására paracetamolt képes előállítani.
A paracetamolt ma a gyártása során szénhidrogénekből (kőolajból, földgázból), ezek feldolgozása során keletkező molekulákból állítják elő. Ezt válthatná ki a baktérium által elfogyasztott műanyag. Pusztán kémiai eljárásokkal azonban ezt nem lehet megoldani, mindenképp az élő szervezetek segítségére van szükség.
Mindez úgy jöhetett létre, hogy egy korábban az élő sejtekre mérgező hatású reakciót, a Lossen-átrendeződést „megszelídítették” a baktérium génmódosítása révén. Az így képződő enzimek pedig már képesek a PET-palackok anyagát 92 százalékban átalakítani a kívánt paracetamollá.
A kutatók most azon dolgoznak, hogy a folyamatot intenzitásában felerősítve ipari méretűvé tegyék. Ha sikerül felnagyítani, akkor ezzel nemcsak környezetbaráttá, de olcsóbbá is tehető a gyógyszer előállítása.
(National Geographic)